مطلب وبلاگ

چرا IPv6 هنوز استقبال زیادی را تجربه نمی‌کند؟

اینترنت

پروتکل IPv6، ششمین نسل از پروتکل‌های اینترنتی محسوب می‌شود. بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی ازجمله RIPE NCC، سازمان نظار بر زیرساخت IT اروپا، خاورمیانه و بخش‌هایی از آسیا، به‌صورت جدی هشدار داده‌اند که شرکت‌ها و کاربران باید از نسل ششم در ارتباط‌های اینترنتی خود استفاده کنند. بااین‌حال هنوز استقبال زیادی از IPv6 صورت نمی‌گیرد و نرخ به‌کارگیری آن پایین است.

چیفیک چایا، مدیر ارتباطات منطقه‌‌ی خاورمیانه در RIPE NCC در مصاحبه‌ای گفت که بخشی از عدم پیاده‌سازی IPv6 به‌خاطر استفاده از راهکارهای جایگزین فنی است. به‌علاوه هنوز تصور می‌شود که تقاضای زیادی از سمت کاربر نهایی برای پروتکل مذکور وجود ندارد. به‌علاوه تصور می‌شود که محتوای کمی ازطریق IPv6 در دسترس باشد یا دستگاه‌های سمت کاربر مانند مودم‌ها، به پروتکل مذکور مجهز نباشند. به‌هرحال طبق گفته‌ی او، ارائه‌دهنده‌های بزرگ محتوا مانند یوتیوب، فیسبوک و نتفلیکس ازطریق IPv6 در دسترس هستند و تجهیزات مخصوص مصرف‌کننده نیز به‌مرور با تجهیزات با قابلیت پشتیبانی از IPv6 جایگزین می‌شوند.

پروتکل آدرس‌دهی IPv4 در ماه نوامبر سال گذشته تقریبا به‌صورت کامل پر شد. درنتیجه شبکه‌هایی در اروپا، خاورمیانه و بخش‌های از آسیا دیگر قادر به دریافت آدرس‌های IPv4 نخواهند بود. وینسنتاس گرینیوس، مدیرعامل بازارچه‌ی اجاره‌ی IPv4 موسوم به Heficed می‌گوید که کمبود آدرس‌های IPv4 امروز برای سازمان‌های درحال رشد یک چالش بزرگ محسوب می‌شود؛ سازمان‌هایی که هنوز برای مهاجرت به IPv6 آماده نیستند. او می‌گوید IPv4 موضوع داغی محسوب می‌شود و تا ۱۰ سال آینده نیز در صدر پروتکل‌های ارتباطی باقی خواهد ماند. افزایش نفوذ اینترنت در سال‌های پیش‌رو و عدم توانایی IPv6 در پوشش کل شبکه‌ی اینترنت، به ادامه‌ی حیات و به‌‌کارگیری IPv4 کمک می‌کند.

پروتکل IPv6 در سال ۱۹۹۹ معرفی شد، اما تنها ۲۵ درصد از اینترنت در ۲۰ سال گذشته ازطریق IPv6 در دست‌رس قرار گرفته است و سایر شبکه، هنوز از IPv4 استفاده می‌کند. شبکه‌ی اینترنت با استفاده از پروتکل نسل چهارم، توانایی ارائه‌ی آدرس‌های ۳۲ بیتی را خواهد داشت که در مجموع، ۴/۳ میلیارد آدرس تولید می‌کند. درمقابل، نسل ششم با استفاده از آدرس‌های ۱۲۸ بیتی،‌ توانایی ارائه‌ی تریلیون‌ها آدرس اینترنتی را دارد.

 

  1. مقاله ی خوب و کاربردی بود .

    admin خرداد ۲۷, ۱۳۹۵

پاسخ دهید